100 днів війни — 100 експонатів: європейцям показали жахи російської окупації українського Ірпеня на виставці «Irpin. Invincible»

3 червня на 100-ий день героїчної боротьби українського народу з російською агресією у самому центрі Європи — Брюсселі — відкрили виставку «Irpin. Invincible». На виставці представлені 100 унікальних експонатів із міста Ірпеня, що символізують незламність українців, які щодня виборюють право на вільне майбутнє у війні з ворогом 

Організатором заходу став Institute for Global Transformation. Виставка «Irpin. Invincible» присвячена війні в Ірпені та життю міста в окупації і символізує своєрідну подорож містом, котра наочно демонструє, яким Ірпінь був до та став після приходу «руського міра».

Відкривав виставку міський голова Ірпеня Олександр Маркушин, який у вступному слові розповів, як місто протягом місяця тримало оборону від нападу російської армії, як організовували евакуацію місцевих жителів через міст та як на його очах гинули ірпінці. 

Серед почесних гостей заходу — делегація на чолі із Представником України при ЄС Всеволодом Ченцовим.

«Допомога у відбудові зруйнованих російською війною українських міст — один із пріоритетів порядку денного Україна-ЄС. Ми тісно співпрацюємо з партнерами з Європейської комісії, Європейського парламенту, Комітету регіонів ЄС та Європейського банку реконструкції та розвитку з метою залучення коштів для відновлення життя місцевих громад у найбільш постраждалих регіонах України», — наголосив Всеволод Ченцов.    

На шести локаціях виставки («Набережна», «Спальня», «Кухня», «Дитячий садок», «Будинок культури», «Рашист») представлений увесь біль, жах і страждання Ірпеня та його жителів. Сучасне, комфортне європейське місто, у якому люди жили, працювали, виховували дітей, будували плани на майбутнє, росія фактично перетворила на руїни та пустку. Головна мета виставки — розказати світовій спільноті про звірства російської армії на території України внаслідок повномасштабного вторгнення. Це також ще одна можливість застерегти європейську спільноту: толерувати будь-що російське сьогодні, вести бізнес з росією, домовлятися з росією — фактично означає запросити «руський мір» до свого дому в недалекому майбутньому. 

Як наголосили в Institute for global transformation, сьогодні Україна, Європа, весь цивілізований світ повинні разом протистояти росії, бути єдиними та сильними. Україні потрібна допомога і підтримка. Голос України має бути почутий у всьому світі. 

«Переважна частина світу сприймає війну в Україні дистанційно. Розмова не тільки про фізичну відстань, але й про емоційне сприйняття. Експозиція «Irpin. Invincible» це спосіб показати світу реальність, в якій живуть українці. Передати почуття та емоції. 100 днів війни — 100 експонатів, кожен з яких пов’язаний з конкретною людською трагедією. Це не в далекому минулому, це відбувається в наш час. Ми говоримо світу всіма доступними формами правду про Україну. Якщо не зупинити це зло сьогодні, таким як Ірпінь завтра можуть стати будь-які міста цивілізованого світу», — зазначив засновник Institute for global transformation Віктор Березенко. 

Загалом на виставці представлені 100 експонатів, серед яких стільці з актової зали, стіл та рояль зі зруйнованого окупантами Будинку культури, побудованого в 1954 році, металева підставка для вазона з квітами, яка збереглася з моменту відкриття Будинку культури, понівечені каталоги Міжнародного художнього пленеру «Намальований Ірпінь». Також серед експонатів — залишки посуду, побутових речей, уламки ракет, речі місцевих жителів, які постраждали від російських військових.

Водночас «Irpin. Invincible» є символом мужності, незламності, сили українського народу, особливого українського вільного духу, української самобутності та культури, яку неможливо знищити ні кулями, ні ракетами. 

Сьогодні виставка «Irpin. Invincible», як і кожна демонстрація, виступ, концерт, ініціатива, повідомлення, будь-яка згадка про ситуацію в Україні, — це внесок у перемогу.

Відвідати виставку можна за адресою: Ukrainian Сivil Society Hub (Pl. du Luxembourg, 1050 Ixelles). Вхід вільний.         

Institute for global transformation — неприбуткова громадська організація, представництво українського Інституту когнітивного моделювання (ICM) в Європі зі штаб-квартирою у Брюсселі.