Щоб інформаційне середовище в кіберпросторі сприяло перемозі демократичних цінностей, необхідно змінювати підходи, — Віктор Березенко

Світ почав напрацьовувати інструментарій кібердипломатії задовго до початку війни в Україні, проте, коли в січні 22 державні органи та 70 українських вебсайтів були атаковані протягом одного дня, стало зрозуміло: інформаційна війна в кіберпросторі відбувається за новими правилами, а щоб протистояти їй — необхідні обʼєднані зусилля експертів різних сфер та рівнів.

Про це під час виступу на експертній конференції EU Cyber Consultations with Georgia, Moldova and Ukraine у Грузії поділився засновник Інституту когнітивного моделювання Віктор Березенко.

«Цифрове середовище є найшвидшим інструментом поширення інформації. Аналога стає все менше в кожній сфері — від приватного життя до роботи урядів та корпорацій. Кібератака залежно від рівня може бути просто шкодою, а може і паралізувати роботу корпорацій або державних інституцій. Поєднати кібер та інформаційну атаки — інструмент для потенційної деморалізації суспільства. Все частіше бачимо ці спроби. На тлі цього необхідне об’єднання зусиль для інформаційної боротьби в кіберпросторі експертів у психології, соціології та інформаційних кампаніях», — зазначив він.

Кіберсвіт змінюється надшвидко. Рішення здебільшого не прогнозують проблеми, а розбирають наслідки того, що за фактом вже сталося. Наше життя вже давно гібридне — ми проводимо в цифровому світі більшу частину свого часу. Саме тому необхідно прогнозувати потенційні проблеми та рішення не тільки на технічних напрямах, але й на людському аспекті. Кіберпростір це не тільки про комп’ютери.

Віктор Березенко підкреслив: щоб навести лад, необхідно змінювати підходи та об’єднувати зусилля якнайшвидше, аби закони кіберпростору сприяли перемозі демократичних цінностей та свобод для створення безпечного середовища в довгостроковій перспективі.