Віктор Березенко: Люди повинні формувати звички та навички, щоб ефективно протистояти кіберзагрозам у цифровому світі

Світ вступив у першу у світовій історії кіберпсихологічну війну, в якій використовують цифрові технології, аби дестабілізувати суспільство, викликати паніку та сіяти дезінформацію. Людський фактор грає надважливу роль, а тому розвиток кіберобізнаності є пріоритетним напрямом роботи національних та міжнародних інституцій.

Про це під час виступу на воркшопі «Інструменти та методи для розвитку безпечного мислення та звичок, які допомагають пом’якшити або запобігти злому в Інтернеті» в межах European Cyber Agora 2022 розповів засновник Інституту когнітивного моделювання Віктор Березенко.

«Кібербезпека — це не тільки про машини. Це передусім про людей. Кіберпростір — це інструмент взаємодії між людьми. Навіть при наявності найновітніших технологій людський фактор є вирішальним і може змінити все за секунду. Важливо розуміти, що кіберпростір не є самодостатнім середовищем, а є лише проекцією життєдіяльності людини. Це інструмент. Хтось використовує його на добро, хтось — навпаки», — наголошує Віктор Березенко.

У 2021 році Україна посіла 2 місце за кількістю кібератак, які проводилися проти конкретної країни. Під час війни їхня кількість збільшилася втричі. Україна вже показала, що може впоратися з ними, але важливим поруч із технологічним залишається людський фактор. Суспільство зіштовхується із серйозним викликом — особливостями людської психіки та природним страхом. Робота в цьому напрямі є невід’ємною частиною роботи над безпекою у світі високих технологій.

«Сьогодні світ володіє невидимою зброєю, яка наносить шкоду, як і ракети. Кібератаки непомітні фізично, проте вони здатні паралізувати роботу атомної станції, зруйнувати інфраструктуру, розташовану на землі, у воді чи повітрі, та спровокувати хаос, паніку в мільйонів людей. Йдеться як про державний рівень, так і про особистий. Завдання всіх державних структур, міжнародних інституцій, технологічних гігантів об’єднуватися і разом працювати над розвитком кіберобізнаності суспільства»,  — підкреслив експерт.

Віктор Березенко наголосив, що у практичній площині на цьому напрямі взірцем ефективності є робота Міністерства цифрової трансформації України під керівництвом Михайла Федорова. «Цифрове лідерство міністра Федорова об’єднало в боротьбі за Україну увесь цивілізований кіберсвіт. Цифрові державні інституції не просто дають потужну відсіч агресору, а й перемагають його. Ми ж, як частина приватного сектору та громадянського суспільства, допомагаємо всіма своїми ресурсами. Немає сумніву в тому, що Україна переможе», — підкреслив він.

Команда Інституту когнітивного моделювання провела воркшоп на конференції, організованій Microsoft, Фондом Маршалла та EU Cyber Direct у Брюсселі. У конференції взяли участь провідні світові спеціалісти з кібербезпеки, представники державного, громадського сектору та приватного бізнесу з Європи.